Iva Mikulová: Divadelní režisér Karel Novák (1916–1968)

30. 12. 2017

Divadelní režisér Karel Novák (1916–1968)

DR. IVA MIKULOVÁ

Autorka se ve své práci věnuje umělecké činnosti divadelního režiséra Karla Nováka (1916–1968), jehož tvorba zůstala neprávem opomenuta v kontextu tvorby režisérů 50. a 60. let 20. století v Československu (např. O. Krejča, A. Radok nebo O. Ornest). Podobně jako mnozí další režiséři totalitního období byl také Karel Novák několikrát odsunut do oblastních divadel, v nichž však i přes cenzurní zásahy a restrikce prosazoval náročnou dramaturgii a inscenoval velká básnická podobenství postavená na hereckých výkonech (např. B. Bohdanová, I. Racek). Ve své režijní tvorbě se profiloval dvěma výraznými směry umělecké výpovědi: básnickými dramaty silných příběhů a společensko-kritickými satirickými vyjádřeními k současnosti. Jeho působení uzavírá v 60. letech významná éra v Divadle E. F. Buriana.

Iva Mikulová vystudovala magisterský obor Učitelství pro 2. stupeň ZŠ (ČJ–NJ) na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a bakalářský obor Teorie a dějiny divadla na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 2016 dokončila doktorské studium na Katedře divadelních studií FF MU obhajobou práce na téma Divadelní režisér Karel Novák (1916–1968). V letech 2012–2014 pracovala v Městském divadle ve Zlíně (MDZ) jako archivářka a lektorka dramaturgie. Působila také jako šéfredaktorka internetového časopisu RozRazil online a magazínu MDZ Tady a teď. Spolu s Marcelem Sladkowským je autorkou knihy Městské divadlo Zlín. 70. sezon (2015). V letech 2014–2017 působila jako výkonná redaktora časopisu Theatralia. V současné době pracuje jako odborná asistentka na Katedře divadelních studií FF MU a zároveň působí v Oddělení 20. století a literatury současné AV ČR, v.v.i. Věnuje se českému oblastnímu divadlu druhé poloviny 20. století se zaměřením především na 50. léta.