Diverzanti

Divadelní soubor Diverzanti vznikl na podzim roku 2016, při realizaci inscenace (NE) CHTĚNÁ ÚTĚCHA. Jeho členkami a členy či spolupracovníky a spolupracovnicemi jsou mimo jiné také bývalí i současní studenti katedry, Kateřina Volánková, Karolína Baňková, Kateřina Vaněčková, Magda Vyskočilová a Matěj Pohořálek.

Soubor pod vedení Kateřiny Volánkové (Teorie a dějiny divadla a Management v kultuře FF MU, nyní DAMU) nastudoval dosud dvě autorské inscenace, (NE) CHTĚNOU ÚTĚCHU (2017) o fenoménu vojenských „utěšitelek“ v Číně za druhé světové války a Domeček za hranicí slušnosti (2018), výpověď o plíživém nástupu totalitních režimů umožněném laxností a nezájmem společnosti na pozadí politických procesů padesátých let minulého století.

Obě inscenace se dočkaly kritického ohlasu i několika cen v nejrůznějších kategoriích (čestné uznání v Ceně Evalda Schorma za původní scénář, cenu za inscenaci a doporučení na národní přehlídku ve Volyni na Lounské divadelní přehlídce 2017, ceny pro mladý herecký talent, hereckému kolektivu, za nejlepší inscenaci, režii a scénář na Libochovickém divadelním létě, cenu tisku na FEMAD Poděbrady 2017, doporučení na mezinárodní přehlídku Šrámkův Písek atd.).