HaDivadlo hrou: Přehlídka vzdělávání v HaDivadle

Ve třech březnových dnech zve HaDivadlo všechny zájemce o téma vzdělávání divadlem a v divadlech.

22. 1. 2024

Sdílíme pozvání z brněnského HaDivadla na třídenní setkání věnováné tématu vzdělávání a divadla!

Oblast vzdělávání hraje u nás v HaDivadle už několik let důležitou roli. Divadelní činnost ze své podstaty chápeme jako prostředek ke zkoumání světa – a tak je přirozené, že se vydáváme cestou „zkoumání divadlem“, ale i „zkoumání divadla“. V posledních letech se nám podařilo vyprofilovat a výrazně rozšířit nabídku vzdělávacích aktivit, jak pro školy, tak pro veřejnost.

Vystavěli jsme si tým lektorů, se kterými připravujeme úvody před představeními a besedy po představeních. Naším originálním formátem práce s divákem je tzv. Divácké ladění. Pro studenty realizujeme přednášky o fungování divadla, speciální úvody a besedy, včetně rozborových seminářů či aktivit přímo ve škole. V nabídce máme několik workshopů – skupinový seberozvojový či zážitkovou exkurzi, divadelní bojovku. Jsme schopni připravit po konzultaci s pedagogy program na míru – třeba workshop pro seznámení se nové třídy.

Především studenty středních škol považujeme za významnou diváckou skupinu, která si ve svém věku formuje osobní vkus a divácké preference. Zároveň návštěva divadla je jednou z nezpochybnitelně smysluplných variant trávení volného času.

Na mladých dospělých nám velmi záleží, i proto provozujeme mezidivadelní Klub mladých diváků Brno, který je nyní ve svém 5. ročníku. KMDB má za úkol popularizaci divadla. Kromě kurátorovaného výběru a výhodných vstupů do zapojených divadel jsou za klub pořádána živá setkání a workshopové události pro členy. Divadelní brunche, edice Kdo dělá divadlo, Prohlídky za divadlem, Světem divadla a další. Od sezony 2022/23 za HaDivadlo realizujeme divadelní kroužek – dramaťák pro mladé Divadelní třídu CED.

Dlouhodobě dáváme energii do oblasti praxí a dobrovolničení, nejen pro studenty. Od minulé sezony se nám rovněž podařilo koncepčně zaměřit na seniory, a to díky formátu tzv. Senior kavárny.

Náš doprovodný vzdělávací program je pestrý a nyní již přirozenou součástí života divadla. Máme radost ze všech vazeb, které vznikly. Ze všech diváků, kteří se díky našim programům k divadlu dostali blíž a někteří mu propadli možná ještě více, než by sami čekali.

Program přehlídky a způsob přihlášení najdete zde.