AVERZE | Brněnská premiéra projektu katalyzátor stability

5. 10. 2022

Bez popisku

Divadelní platforma Averze_ vstupuje do nové sezóny s mezinárodním koprodukčním projektem katalyzátor stability. V divadelním tvaru s nadnárodním přesahem řeší otázky interrupcí a interrupčního zákona ve slovenském a českém kontextu, hranice zodpovědnosti, individuality a tabuizace. Premiéra se odehraje 2. 9. 2022 v kulturním centru P*AKT v Bratislavě, dále 5. 10. 2022 v zóně nezávislého umění CO.LABS v Brně a nakonec 9. 10. 2022 v Praze, v prostoru Venuše ve Švehlovce.

„Inscenace vzniká jako reakce na vyostřující se situaci kolem interrupční legislativy na Slovensku, ale také v Čechách,” přibližuje projekt dramaturgyně inscenace Karolína Vaňková „předkládáme argumenty a otázky, které na dané téma řešíme nebo slýcháme a v šumu, který je obklopuje, hledáme odpovědi.”

Spolupráci režisérky Alexandry Bolfové a herečky a performerky Márie Ševčíkové, která navazuje na jejich společnou práci na bratislavské inscenaci Spaľovačka oceněné festivalem Nová Dráma 2022, doplňuje bývalý člen souboru Horáckého divadla Jihlava, Michal Kraus, který se v roce 2020 objevil mezi užšími nominacemi na Ceny Thálie.

Inscenace vzniká jako unikátní spojení pěti uměleckých subjektů, Innenhof o.z., bratislavského kulturního centra P*AKT, brněnské zóny nezávislého umění CO.LABS a pražské Venuše ve Švehlovce.

Téma a zpracování inscenace volně navazuje na dramaturgickou linku platformy Averze_, která se programově věnuje silným ženským tématům se sociálním a politickým přesahem. Realitu v nich přibližuje přítomnost neherců na jevišti. I tím Averze_ navazuje na předchozí projekt, Medea_is_missing.

premiéry:

  • Bratislava 2. 9. 2022 P*AKT
  • Brno 5. 10. 2022 CO.LABS
  • Praha 9. 10. 2022 Venuše ve Švehlovce

Averze_ je profesionální divadelní platforma, která vznikla v září 2020. Sdružuje divadelní umělce různých profesí se zaměřením na novou činohru a hraniční divadelní formy. Vznikla s cílem a touhou jejích členů po kontinuální tvorbě a vytváření specifické linie inscenačních projektů z oblasti performing arts se sociálním a politickým přesahem. Propojuje v sobě autorský a experimentální přístup. Programově se věnuje sociálním tématům a feminismu v kontextu reflexe soudobé společnosti.
https://www.facebook.com/averzeplatform/

CO.LABS je brněnská tvůrčí nezávislá profesionální platforma, která se zaměřuje na podporu tvorby nezávislých tvůrců a tvůrkyň v oblasti performing arts a dalších uměleckých oblastí.
http://www.colabs.cz/

Innenhof o.z. je nově vzniklá slovenská performativní platforma.

P*AKT Kultúrne Centrum je bratislavská ​​platforma pre performatívne, hudobné a vizuálne umenie. Miesto pre umelcov z marginalizovaných, zdravotne znevýhodnených a LGBTI+ komunít.
https://www.instagram.com/pakt.sk/

Venuše ve Švehlovce je pražský multifunkční kulturní prostor v budově Švehlovy koleje.
http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/

(text: Alexandra Bolfová, zveřejněno na divadlo.cz)


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info