Bakalářský studijní program – Divadelní studia

Průběh studia
1. ročník

Vítejte v bakalářském programu oboru Divadelní studia! Abyste se rychle zorientovali, určitě prostudujte stránky pro nově přijaté studenty - JSEM PRVÁK

  • Při zapisování předmětů doporučujeme se řídit registrační šablonou (viz Důležité odkazy).
  • V katederní knihovně dostanete (po vyfocení do IS) slevovou kartičku do divadel.  

Na konci prvního ročníku vás čeká SOUBORNÁ ZKOUŠKA PO PRVNÍM ROČNÍKU STUDIA, která se skládá z písemné a ústní části. Nejprve probíhá písemná část (90 minut), kde píšete analýzu 2 dramat. Seznam titulů k postupové zkoušce ZDE . Následuje ústní komisionální zkouška, na níž prověříme vaše znalosti z přednášek a seminářů.

2. ročník

Během podzimního semestru kontaktujte dr. Mikulovou, koordinátorku závěrečných prací, a společně vyberete téma Vaší práce a školitele/školitelku. Ten/Ta navrhované téma odsouhlasí, případně doporučí jeho změnu.

Do konce 3. semestru vyplníte a odevzdáte vytištěný přihlašovací formulář k závěrečné práci, na jehož základě vám zadáme téma do Informačního systému. Formulář upravte dle potřeby, nechte podepsat a odevzdejte do 31. ledna na sekretariát paní Bystré. Více k samotnému psaní závěrečné práce v záložce Závěr studia.

V průběhu celého studia doporučujeme kontrolovat studium kontrolními šablonami (viz Důležité odkazy), abyste před státní závěrečnou zkouškou nezjistili, že vám nějaký kurz chybí.

Navrhovaná témata Přihlašovací formulář

3. ročník

Během třetího ročníku předpokládáme, že se připravujete na státní závěrečnou zkoušku, chodíte konzultovat ke svému školiteli a píšete závěrečnou práci. Více k tomu v záložce Závěr studia.

doc. Mgr. Šárka Havlíčková Kysová, Ph.D.

Garantka oboru, zástupkyně vedoucího katedry

+420 549 49 3035      sarka.havlickova@phil.muni.cz

Důležité odkazy

Registrační Šablony
  • Jednooborové studium ZDE
  • Dvouoborové studium - hlavní obor ZDE
  • Dvouoborové studium - vedlejší obor ZDE
Kontrolní šablony
  • Jednooborové studium ZDE
  • Dvouoborové studium - hlavní obor ZDE
  • Dvouoborové studium - vedlejší obor ZDE
Studijní a zkušební řád
Závěr studia
Bakalářská práce

Mám téma práce, odevzdaný formulář a nevím jak začít psát

  • Rozhodně vám doporučujeme ještě si k tomu něco přečíst. Začít můžete bakalářskými pracemi vašich kolegů, ať máte představu, jak by to mohlo vypadat. Do vyhledávání Absolventských závěrečných prací zadejte FF - Filozofická fakulta a FF - Katedra divadelních studií.
  • Existuje mnoho různých příruček obsahující rady pro psaní odborného textu (viz TIPY), z knih doporučujeme:
    Umberto Eco: Jak napsat diplomovou práci
    Jadwiga Šanderová: Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách: několik zásad pro začátečníky
    Akademická příručka
  • Ve studijním plánu máme také předmět DISB015 Příprava dokumentace, na kterém vám pedagogové zodpoví případné otázky a doporučí další postupy

Už chci začít psát

  • K psaní použijte šablonu, která je k tomu určená.
  • Rozsah: alespoň 40 normostran (tj. 70 tis. znaků), včetně poznámkového aparátu a bibliografie; přílohy se do rozsahu nepočítají.
  • Pozor na hrubé chyby nebo překlepy, práce nemusí být přijata k obhajobě! Raději si ji projděte ještě jednou.
  • Bibliografické citace v práci musí mít jednotnou podobu, student si zvolí jednu z variant stanovených v normě ISO 690. Viz sloupeček TIPY.

Mám napsáno, chci odevzdat

  • Pokud máte v semestru zapsaný předmět DISB018 Bakalářská diplomová práce, bude vám automaticky otevřen archiv závěrečné práce, kam práci vložíte. Pokud se ke státnicím vracíte po přerušení studia, je třeba napsat na studijní oddělení vaší referentce, aby vám archiv otevřela.
  • Termíny pro toto vložení jsou:
    Jarní semestr: 30. dubna (pokud jdete ke státnicím v červnu)                                                                     30. června (pokud jdete ke státnicím v září)
    Podzimní semestr: 30. listopadu (pokud jdete ke státnicím v lednu)
  • Po vložení napíšete 2 e-maily. Jeden své vedoucí/vedoucímu práce, že jste vložili práci do archivu, a druhý na sekretariát p. Bystré (bystra@phil.muni.cz) s žádostí o uzavření archivu. Tímto považujte práci za odevzdanou. 
  • Do 5 pracovních dnů přinesete na sekretariát p. Bystré jednu vytištěnou kopii vaší práce (stačí obyčejná kroužková vazba).
  • Oponenta určuje vedení katedry. Vedoucí práce a oponent práci posoudí, a navrhnou klasifikaci. Posudky budou k dispozici nejpozději pět pracovních dnů před konáním obhajoby.
  • Odevzdání závěrečné práce je závazné. Jakmile je Vaše práce zveřejněna v ISu, musíte přistoupit k obhajobě, a to i v případě negativních posudků. Pokud se k obhajobě nedostavíte, bude Vaše práce automaticky hodnocena stupněm F, žádný pokus nemůže zůstat neuzavřený; bez ohodnocení pokusu není možné do ISu vložit přepracovanou verzi.

Teď už Vás čeká obhajoba :)

Státní závěrečná zkouška

Chci jít ke Státní závěrečné zkoušce, co předtím musím splnit?

  • Pokud chcete jít ke státnicím, musíte si v daném semestru zapsat předmět DISB019 Státní závěrečná zkouška bakalářská, a posléze se přihlásit k termínu Státní závěrečné zkoušky bakalářské jako ke každé jiné zkoušce. Termín ústní části je vypsán pouze jeden. Její přesný harmonogram bývá stanoven teprve ve chvíli, kdy je uzavřeno přihlašování a je znám počet studentů přihlášených ke Státní závěrečné zkoušce bakalářské. Pokud v průběhu studia zjistíte, že ještě nestihnete odevzdat diplomovou práci, napište na studijní oddělení své referentce, aby vám předmět odregistrovala. Toto je jediný předmět, který lze registrovat a odregistrovávat kdykoli. Pokud jdete k SZZ opakovaně, předmět se vám automaticky načte.
  • Musíte mít splněné předměty dle kontrolní šablony (viz záložka Průběh studia, kolonka důležité odkazy.)
  • Zveřejněný archiv závěrečné práce, pokud studujete jednooborově, nebo máte Divadelní studia jako hlavní program.
  • Nejpozději 5 pracovních dní před konáním státní zkoušky požádejte studijní oddělení o uzavření studia. Potvrzení se propíše do vašeho elektronického protokolu SZZ na základě vaši e-mailové žádosti, není proto potřeba žádné papírové potvrzení. Žádost nemá předepsaný formát, ale musí být odeslána z vaši učo@mail.muni.cz adresy na adresu studijni@phil.muni.cz. Potvrzení se kontroluje v den SZZ a pokud nebude platné, nebudete připuštění k SZZ! Velmi doporučujeme řešit toto potvrzení s dostatečným předstihem!

Kdy se dozvím termín Státní závěrečné zkoušky?

  • Termíny spolu s přesným harmonogramem budou vypsány v samostatném odkazu Pro studující - Státní závěrečná zkouška.
  • Státní závěrečné zkoušky se zpravidla konají v druhé polovině ledna, v druhé polovině června a v první polovině září. Přesný termín konání se dozvíte nejpozději 14 dní před samotnou SZZ.

Kdy obdržím posudky ke své závěrečné práci?

Oponent a vedoucí práce vypracují písemný posudek, jehož součástí je návrh hodnocení dle nového studijního řádu. S posudky se seznámíte nejméně pět pracovních dnů před obhajobou.

Jak probíhá Státní závěrečná zkouška?

Zkouška má tři části - jednu písemnou a dvě ústní:
1) První, písemná část prověřuje znalosti z oblasti teorie a dějin divadla v rozsahu učiva bakalářského stupně studia. Její součástí je rovněž posouzení úrovně psaného projevu v souladu s pravidly gramatiky a stylistiky českého (popř. slovenského) jazyka dle aktuální normy. Doba trvání zkoušky je nejvíce 120 minut. Test je stejný pro jednooborový i dvouoborový program. Viz pravý sloupeček Tématické okruhy k písemné části.

K ústním částem zkoušky student přistupuje, pokud úspěšně absolvoval písemnou část. Tato probíhá komisionálním způsobem. Počítáme s tím, že dorazíte 30 minut před oficiálním termínem SZZ, kdy si vylosujete artefakt a máte čas na přípravu.

2) Druhou částí zkoušky je ústní obhajoba bakalářské práce, pokud studujete jednooborový program, nebo máte v dvouoborovém programu Divadelní studia jako hlavní obor. V pěti až deseti-minutové prezentaci (ppt-prezentace není vyžadována) představíte svou bakalářskou práci, vedoucí a oponent práce přečtou posudky. Můžete reagovat na připomínky zahrnuté v posudcích, případně odpovídáte na doplňující otázky obsažené v posudcích nebo vznesené členy komise při následující rozpravě.

3) Třetí částí zkoušky je ústní analytická část. Prověřuje schopnosti odborně rozebrat losem vybraný artefakt v kulturně historickém kontextu jeho vzniku či další existence (viz pravý sloupeček Tématické okruhy k ústní části). Analyzovaný artefakt vyberete ze souboru dokumentů, které reprezentují stěžejní události z oblasti teorie a dějin divadla, nebo události z oblasti kultury, jež nesou prvky divadelnosti. Tato část zkoušky si klade za cíl prověřit vaše schopnosti formulovat, přesně vyjadřovat myšlenky a schopnost aplikovat teoretické znalosti při odborné analýze zadané teatrologické problematiky. Budete mít za úkol detailně a odborně analyzovat předložený artefakt z pohledu divadelní teorie, dějin a kulturně-historického kontextu. Komise v průběhu vašeho výkladu klade dotazy rozvíjející a doplňující analyzovanou problematiku.

Vybraný artefakt je reprezentován např. v některé z těchto forem:
  • úryvek dramatického textu
  • fotografie nebo audiovizuální ukázka inscenace či performance
  • fotografie z oblasti scénografie či divadelní architektury
  • fotografie archivního materiálu
  • vizuální nebo audiovizuální ukázka reprezentující jev z oblasti performativity
  • úryvek nebo vybrané stěžejní teze teoretického textu, jenž je v oboru považován za kanonický
  • fotografie významné osobnosti divadla nebo teatrologie
  • fotografie významné události z dějin divadelní kultury
  • fotografie nebo model významného artefaktu

Jak se SZZ hodnotí?

Od 1. září 2024 je v platnosti nový studijní řád, podle kterého bude každá část SZZ hodnocena slovně - „prospěl výborně”, „prospěl” a „neprospěl”. Celkový výsledek státní zkoušky hodnotí komise slovy: „prospěl výborně”, „prospěl” a „neprospěl”, je-li kterákoli její část hodnocena stupněm „neprospěl“.

Podívejte se na prezentaci z informační přednášky k podobě státní zkoušky.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info