Beseda s uměleckým šéfem...

...činohy ND Brno Milanem Šotkem proběhne 30. 10. 2019 od 16.00 v G01. Chcete se vědět, jak funguje dramaturgie činohry Národního divadla Brno? A jaké jsou plány jejího nového umělěckého šéfa?

30. 10. 2019

Milan Šotek (*1985) je od 1. 1. 2019 měleckým šéfem Mahenovy činohry Národního divadla Brno.

Po maturitě na Gymnáziu Jana Keplera nastoupil na pražskou DAMU, kde v letech 2005–2010 vystudoval obor Dramaturgie činoherního divadla a pokračoval v doktorském studiu Scénické tvorby a teorie scénické tvorby u prof. Jaroslava Vostrého. Jeho „disertace hrou“ Komedie podle Václava Klimenta Klicpery vyšla knižně (KANT 2018). Za své studijní a umělecké výsledky získal Cenu děkana DAMU 2010, Cenu Josefa Hlávky 2016 a Cenu děkanky DAMU 2018.

Na Katedře činoherního divadla pražské DAMU vede tvůrčí semináře zaměřené na psaní pro divadlo (Základy tvůrčího projevu) a teorii a praxi činohry (Teorie a praxe jevištního slova).

V roce 2008 založil spolu s Igorem Orozovičem a Jiřím Suchým z Tábora autorské divadlo Cabaret Calembour, kde se uplatňuje jako autor, textař a herec.
Jeho dosavadní dramaturgická praxe čítá tři sezony v činohře Moravského divadla Olomouc (Arabská noc, Don Juan se vrací z války či Periferie), dvě sezony v Divadle na Vinohradech (Dvojitý agent, Jindřich IV. či Plačící satyr) a tři sezony v Činohře pražského Národního divadla (Jako břitva /Němcová/, Sen čarovné noci či Noční sezóna).
Spolupracoval s režiséry Michaelem Tarantem, Radovanem Lipusem, Martinem Glaserem, Januszem Klimszou, Michalem Langem, Štěpánem Páclem, Michalem Vajdičkou, Martinem Čičvákem či Danielem Špinarem a soustředil se na českou a středoevropskou dramatiku.
Je držitelem Ceny Alfréda Radoka za Nejlepší původní českou hru roku 2013 (Plejtvák). Dále je autorem textů Tajemství Žlutého hřbetu, Nový bleší cirkus, Fraška à la krab, Lázeňská veverka, Lesk a bída zemských jablek či Sialská trojčata (spolu s Radovanem Lipusem).

(zdroj: ndbrno.cz, kráceno)

Více článků

Přehled všech článků