Exkurze KDS: Carnuntum – Za teatralitou císařského Říma | ZRUŠENO

8.00 odjezd od Janáčkova divadla
8.45–9.45 prohlídka vykopávek římského tábora u obce Mušov
10.00–12.00 přejezd Mušov – Carnuntum
12.00–18.00 prohlídka římského města Carnuntum a muzea Carnutinu (Rakousko)
cca 21.00 příjezd k Janáčkovu divadlu

V ceně exkurze je doprava autobusem Brno-Mušov-Carnuntum-Brno, vstupenka do komplexu Carnuntum, odborné výklady i překvapení. S sebou pas nebo občanský průkaz, ISIC, velkou svačinu/oběd/večeři, piknikovací deku a vhodné oblečení na celodenní exkurzi.

Těší se na vás průvodci a odborníci na slovo vzatí Eliška Poláčková, Tomáš Weissar a Balász Komoróczy.

Vítáni jsou i studenti z jiných kateder se zájmem o fenomén teatrality!

Římská vojenská pevnost u bývalé obce Mušov na jižní Moravě byla podle všeho trvalým předsunutým postavením římských legií. Římská armáda tu za hranicí říše vyznačenou Dunajem pacifikovala výbojné barbarské kmeny. Sto kilometrů odsud nedaleko dnešní Bratislavy vyrostlo v 1. až 4. století našeho letopočtu Carnuntum, hlavní město římské provincie Horní Pannonie s asi 50 000 obyvateli. Kvůli vojensky významné poloze a blízkosti důležitých obchodních stezek se jednalo o významnou metropoli.
Vedle vojenského tábora a okolního vojenského města vzniklo mimo vojenskou zónu kvetoucí civilní město. Vily vážených občanů, lázně, amfiteátry, gladiátorská škola – všude tam se projevovala spektakulární a teatrální povaha kultury císařského Říma. Pojďte s námi nahlédnout za oponu času a okusit něco z opulentních římských hostin-konvivií, stát se účastníkem teatralizovaného čtení Senekových tragédií nebo objevit podmanivost dobrodružství v aréně! Carnuntum přináší jedinečnou možnost vidět Řím (skoro) takový, jako býval kdysi, když císařové patřili mezi bohy a divadlo a amfiteátr byly lidem (takřka) vším…