ONLINE Konference| Střed zájmu: Kultura v nové realitě

23. 11. 2020

Bez popisku
Online konference // Odkaz na živé vysílání Vám zašleme několik dní před samotnou akcí, prosíme, registrujte se zdarma zde ►

PROGRAM
zde
Pandemie, která vypukla na začátku roku, proměnila svět. Všichni jsme se rázem ocitli v neznámé situaci, která prověřuje vlády, instituce, komunity i jednotlivce. Tato globální zkušenost přináší řadu otázek a stala se i příležitostí k revizi a realizaci změn. Na všech úrovních a ve všech oborech si lidé kladou podobné otázky – kudy dál, jak pracovat s novou realitou, jaký přístup zvolit, jak se připravit a adaptovat na širší a dlouhodobější změny?
Jako zástupci kulturního sektoru, který již prošel a znovu prochází velkým otřesem, si klademe stejné otázky a ptáme se také, jakou roli bude hrát umění a kultura ve světě, který zažívá tak dynamickou proměnu, jak se kulturní organizace adaptují na nové okolnosti a potřeby, jak se promění obsah a jeho distribuce, jak technologie ovlivní tvorbu, její sdílení i vnímání. Bude kreativita hlavním nástrojem adaptace?
Na mezinárodní konferenci přivítáme sociology, filosofy, kulturní profesionály a umělce, kteří budou na tyto zásadní otázky reagovat, a jistě zformulují mnoho dalších. Svět už nebude jako dřív, bereme to jako dobrou zprávu a příležitost.
---------------------------------------
KEYNOTE SPEAKERS:
Jan Hollan, fyzik a klimatický vědec
Yvonna Gaillyová, environmentalistka, ředitelka institutu Veronica
----------------------------------------
Moderuje: Saša Michailidis
Změna společnosti // 1. panel

Ještě vloni jsme se zabývali udržitelností, tím, jak skloubit tržní ekonomiku s nutností snížit její devastující ekologické dopady. Světem hýbaly iniciativy aktivistů, pravidelné protesty veřejnosti před parlamenty a vládními budovami, jedna ekologická konference stíhala druhou. Globalizovaný svět si začal připouštět své reálné ohrožení. V jaké situaci jsme dnes, kdy se rozjetý motor světové ekonomiky založené na spotřebě prudce zbrzdil? Je možné ještě hovořit o udržitelnosti? Dokáže se bohatá společnost vzdát svých privilegií a uskromnit se? Je naše realita na prahu globální společenské transformace, nebo míříme k reálné dystopii?
Hosté:
Alice Koubová, filosofka
Julia Sokolovičová, nezávislá expertka na klima a energetiku
Jan Bittner, ekonom
Naďa Johanisová, ekologická ekonomka

 

Audit kultury // 2. panel
Kulturní organizace byly opatřeními v souvislosti s COVIDem zasaženy jako první a v maximálním rozsahu. Mnohé využily digitální prostředí, kam částečně přesunuly svoje aktivity, a mnohé začaly přemýšlet o svém dalším směřování a poslání. Znamená přehřátá ekonomika i přehřátou kulturu? Nebylo kulturních projektů někdy až příliš? A co kvalita? Jak ji měřit, udržovat, zvyšovat? A jak vnímají současnou situaci kulturní manažeři? Jsou schopni projít auditem, v němž by se prověřily mise jejich organizací? A co znamená současná situace pro donory; pro ty, kteří rozhodují o dotacích a grantech? Co by se mělo v kulturní a umělecké oblasti do budoucna podporovat a za jakých podmínek?
Hosté:
Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně
Yemi, choreograf, kreativní producent JAD Production​
Ivan Buraj, umělecký šéf HaDivadla
Vít Janeček, dokumentarista, esejista a pedagog
Anežka Bartlová, kritička umění

 

Perspektiva umělců // 3. panel
Profesionálním umělcům přinesla korona krize prostor ke koncentraci a zklidnění. Posílila ale také nejistoty, které byly běžnou součástí jejich života už před krizí. V diskusi se budeme ptát, jak vnímají dynamiku a proměnu paradigmatu dnešního světa? Proměnila koronakrize a klimatická krize jejich témata a inspirace? Co se změnilo v souvislosti s pandemií v jejich tvůrčím procesu a provozu? Má role umělců ve společnosti nějaké nové zadání?
Hosté:
Miřenka Čechová, tanečnice
Apolena Rychlíková, režisérka a novinářka
Adam Borzič, básník, překladatel
Noemi Purkrábková, teoretička, redaktorka, členka uměleckého kolektivu BCAAsystem

 

Speciální vstupy // 7 min
Philip Gassmann, Green Filming
David Korecký, kurátor, Galerie Rudolfinum

Shrnutí závěrů
Petr Bittner, novinář a filosof

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info