Otevřeno Brno & Nahlas Brno | Debata: PROMĚNA UNIVERZITY

28. 2. 2023

Akademické prostředí se s nástupem nových generací proměňuje a s ním i citlivost k určitému typu chování. Do popředí vystupuje téma bezpečného prostoru, mocenských vztahů a jejich reflexe. Tato tendence v nedávné minulosti vyústila ve zveřejnění několika případů zneužívání mocenského postavení vyučujícími a vedla ke vzniku iniciativ bojujících za práva studujících a k řadě institucionálních změn. Proměnu mnoha institucí po celé Evropě mapuje například výzkumný projekt UNISAFE, do kterého se naše největší univerzity bohužel nezapojily.

Jak zatím vypadala a jak ještě bude vypadat proměna českých univerzit?

Vpanelové debatě se zaměříme na proběhlé systémové změny, na současné postoje univerzit a na vhodné nástroje, o nichž je možné do budoucna uvažovat. Jaké jsou možnosti vzhledem k rozdílným strukturám jednotlivých univerzit, jaká jsou univerzitní specifika v právní oblasti, jakým způsobem dochází k reflexi dosavadních kroků a kde nacházet inspiraci k dalšímu konání?

O dosavadním vývoji, současném stavu a možnostech do budoucna budou debatovat:

• doc. Simona Koryčánková – prorektorka pro záležitosti studujících a absolventů Masarykovy univerzity v Brně
  • Mgr. Šárka Homfray – právnička
  • Michaela Antonín Malaníková, Ph.D. – zástupkyně ombudsmana na Filozofické fakultě Univerzitě Palackého v Olomouci

Moderuje: Silvie Lauder Více informací o debatujících a tématech, kterým se budou věnovat na FB události.