Psychodrama Jakoba Morena

Prof. BRIGITTE MARSCHALL

23. 11. 2017 Tomáš Kubart

Jakob Levy Moreno (1889-1974) byl rakousko-americký lékař rumunsko-tureckého původu a patřil k významným duchovním osobnostem své doby. Svými hlubokými odbornými znalostmi z oblasti medicíny, psychiatrie a psychologie, jež se v jeho osobnosti kloubily s empatií a altruistickým přístupem k pacientům, vytvořil nejen jeden ze způsobů, jak uplatnit divadelní prvky v oblasti medicíny (psychodrama, Stegreiftheater). Svým unikátním modelem uspořádání divadelního prostoru, jejž pro něj vytvořil architekt Rudolf Hönigsfeld, vstoupil také do dějin vývoje divadelní architektury 20. století. Reformátor psychologie a psychiatrie tak zasáhnul také do tehdy aktuálního divadelního pohybu, jehož specifickým výrazem byly zásadní změny ve vnímání diváka, herce a jejich společného prostoru.

Prof. BRIGITTE MARSCHALL (nar. 1. 12. 1957) je rakouská profesorka divadelní vědy, působící na vídeňském Institut für Theater-, Film- und Medienwissenschaft, Universität Wien. Zaměřuje se na psychodrama Jacoba Morena, divadlo krutosti Antonina Artauda, vídeňský akcionismus, habilitovala se prací Die Droge und ihr Double: Zur Theatralität des Rausches (Droga a její dvojenec: K divadelnosti rauše, 1998).

Přednáška bude v němčině s tlumočením do češtiny.