DAMU | Online přednáška Josepha Roache Camera Presence

12. 5. 2022

Katedra autorské tvorby a pedagogiky DAMU zve na on-line přednášku amerického historika, spisovatele, režiséra a pedagoga Yaleyovy univerzity Josepha Roache s názvem Camera Presence. Přednáška vychází z jeho knihy It (2007), která je vhledem do fenoménu hereckého charismatu, přitažlivosti a prézentnosti, v souvislosti s historickým konceptuálním rámcem. Prof. Roach ve své přednášce nahlédne původní teze prizmatem současných světových událostí, v jejichž světle nabývá diskutované téma nových nečekaných významů.

Prof. Joseph Roach je emeritním profesorem divadla a anglických studií a působil jako vedoucí katedry divadla na Yale University. Profesor Roach je historik divadla, režisér a odborník v oblasti performačních studií. Je autorem publikací The Player’s Passion: Studies in the Science of Acting (1985), Cities of the Dead: Circum-Atlantic Performance (1996) and It (2007). Společně s Janelle Reineltovou je editorem Critical Theory and Performance (2nd edition, revised 2007) and Changing the Subject: Marvin Carlson and Theatre Studies, 1959-2009 (2009). Jeho publikace obdržely řadu ocenění. Před příchodem na Yale vedl katedru Performing Arts ve Washington University v St. Louis a katedru Performance Studies na Tisch School of Arts v New Yorku. Obdržel cenu za celoživotní dílo Distinguished Scholar Award od American Society for Theatre a další ocenění.

V knize It Roach pojednává o snadno vnímatelné, ale jen velmi těžko definovatelné vlastnosti, kterou disponují abnormálně zajímaví lidé, osobnosti a celebrity. Stejně jako v jeho předchozí oceňované publikaci Cities od the Dead (1996) autor prochází staletími a kontinenty s hlubokou hravostí, která baví a zároveň poučuje. Roach sleduje počátky specifického hereckého charismatu až do období po restauraci a přesvědčivě propojuje sex-appeal dnešních celebrit s těmi, které žily před staletími. V knize vedle sebe zkoumá takové osobnosti, jako je král Karel II, Samuel Pepys, Flo Ziegfeld, Johnny Depp, Elinor Glyn, Clara Bow, druhý vévoda z Buckinghamu, John Dryden, Michael Jackson nebo Lady Diana.

Z recenzí:

Uvažuje o účinku, který vzniká, když se sejdou velkolepě působící umělci a kulturní fantazie, jako tomu bylo v případě veřejného smutku nad smrtí princezny Diany. . . . Významné kulturněhistorické dílo plné metafyzického vtipu . . Poskytuje nám nový slovník pro výklad toho, jak obrazy po smrti přetrvávají v kulturní paměti." -Andrew Sofer, Boston College

"Obrovská erudice, břitký vtip, poutavý styl a dar Josepha Roache najít ten nejvýmluvnější historický detail nebo literární citát se zde s rozkoší uplatňují na zajímavé téma, proč některé historické a divadelní postavy disponovaly zvláštní silou fascinovat své publikum." Marvin Carlson, Graduate Center, City University of New York

Prof. Joseph Roach bude přednášet prostřednictvím platformy Zoom, přednáška bude zároveň streamována na kanále Youtube. Účastníci se mohou připojit k videokonferenci na platformě Zoom. Odkazy budou před přednáškou dostupné ZDE.

Interagovat v rámci diskuze budou moci pouze účastníci videokonference na platformě Zoom!

Přednáška se koná v rámci doktorského semináře studijního programu Autorské herectví, jeho teorie a psychosomatika (KATaP DAMU) a je otevřena všem studentům či pedagogům studijních programů uměleckého a uměnovědního zaměření.