Termín: 10.–13. října 2024
Místo: Šujanovo náměstí, Brno
„Dělat první poslední - rozdat se, dát nebo obětovat všechno.“
První, poslední. Začátek a konec. A-Z. Alfa-omega. Prima et ultima. Tutti Frutti. Tom & Jerry. Všechno.
Workshop pro ty, kdo nevědí, jak (a zda vůbec) začít a ty, co se ptají, kdy (a čím) skončit. Workshop na téma tvůrčí staminy a komplexnosti umělecké výpovědi. První poslední. Protože jen začít nestačí, kráčet cestou jen napůl nelze a končit uprostřed umí kde-kdo.
Workshop se uskutečňuje ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho cílem je snaha o pojmenování tvůrčích strategií napříč všemi fázemi umělecké tvorby - od vnímání životní situace, přes generování materiálu až po jeho prezentaci. Těžištěm práce bude ohledávání procesu, který vede od myšlenky k akci a od akce k reflexi. Intenzivní dílna bude zaměřena na téma konstruování umělecké reality jako osobního manifestu. Důraz nebude kladen pouze na otázku řemesla a smyslu performativního gesta, ale zejména na analýzu potřeby a způsobu jeho reflexe.
OD NÁPADU K IMPROVIZACI. OD IMPROVIZACE K FIXACI.
Práce bude probíhat formou praktických work-sessions, které se budou soustředit na základní herecký trénink, výstavbu akce a princip montáže. Workshop nabídne strategie, jak uchopit a umělecky konceptualizovat vlastní životní zkušenost. Na půdorysu práce s tělem coby dramaturgickým východiskem si participanti pod vedením režisérky a členů souboru vyzkouší cestu od zrodu tvůrčího impulsu až k artikulování významu.
OD FIXACE K PREZENTACI. OD PREZENTACE KE ZPĚTNÉ VAZBĚ.
Klíčovým rozhraním dílny bude práce s analýzou každodenní reality. Podstatným tvůrčím východiskem bude zaměření na intimitu scénického jednání a makrodetail. Pomocí strategií autorské inscenační tvorby se účastníci dílny seznámí s mechanismy, jak běžně žitou skutečnost zveřejnit, přesáhnout a radikalizovat. Workshop účastníky seznámí s taktikami práce s extrémní energií, staminou a diváckou pozorností. Součástí dílny budou kurátorované audiovizuální panely a kolektivní kritické diskuze.
Workshop bude probíhat na zkušebně souboru v Brně. Práce bude časově strukturována do dvou bloků oddělených obědovou/regenerační pauzou.
Dílna je určena lidem z řad divadelních praktiků i akademické sféry, performerům a performerkám, kulturním aktivistům a aktivistkám a všem zájemcům či zájemkyním o tvorbu kolektivu D’EPOG.
Maximální kapacita workshopu je 15 osob. Podmínkou účasti je věk nad 18 let.
CENA: Cena workshopu je 4800 CZK. (V případě závazného přihlášení do 30.8. 2024 4200 CZK).
KONTAKT: Přihlášky ve formě stručného CV a motivačního dopisu zasílejte e-mailem na: divadlodepog@gmail.com
UZÁVĚRKA PŘIHLÁŠEK: 27. 9. 2024