DSB | Smrti a sny Evy Tálské: portrét divadelní básnířky

23. 5. 2022

Již příští týden v úterý 24. května začne hlavní část festivalu Divadelní svět Brno.

Pondělní večer, divadelní prolog celého festivalu, bude věnován premiéře dokumentu o významné režisérce Evě Tálské (1944-2020), na jehož vzniku se dramaturgicky podílel také vedoucí Katedry divadelních studií, a jeden z žáků Studia Dům, doc. David Drozd. Režisérem dokumentu s názvem Smrti a sny Evy Tálské: portrét divadelní básnířky je Robin Kvapil.

Dokument bude poprvé promítán 23. května v 18:30 v Divadle Husa na provázku, které Eva Tálská v roce 1967 spoluzakládala se Zdeňkem Pospíšilem a Peterem Scherhauferem. Akce se kromě tvůrců dokumentu zúčastní např. skladatel Miloš Štědroň a další osobnosti ovlivněné tvorbou této režisérky.

Součástí večera bude i interaktivní instalace Po stopách Evy Tálské scénografky a výtvarnice Marie Jiráskové, několika bývalých členů Studia Dům a studentů JAMU. Souběžně proběhne tentýž den i televizní premiéra dokumentu na ČT art.

Vstup na akci je volný. Z kapacitních důvodů je potřeba potvrdit účast do neděle 22. května (na mail propagace@provazek.cz).

„Určitě je smrt v mých inscenacích důležitá. Přístup k ní a výklad ale souvisí s poznáním, které s sebou nesu. Celý život si kladu otázku, co je smrt a co vlastně je člověk.“ (Eva Tálská)

Pokud byste si chtěli před pondělním večerem o Evě Tálské něco více přečíst, výběr textů, recenzí a rozhovorů věnované této režisérce najdete zde.