Bakalářské studium

Diplomová práce

Studující bakalářského programu si vyberou téma své bakalářské (příp. oborové) práce nejpozději do konce 3. semestru svého studia. Očekává se, že bakalářskou diplomovou práci (příp. oborovou práci) bude student*ka soustavně připravovat tři semestry (tj. předpokládá se ukončení studia v 6. semestru).

Student*ka si nejprve vybere téma své práce a nejpozději během třetího semestru kontaktuje školitele*školitelku. Ten*Ta navrhované téma odsouhlasí, případně doporučí jeho změnu. Student*ka vyplní a do konce 3. semestru odevzdá na sekretariátu KDS vytištěný přihlašovací formulář závěrečných prací (ke stažení vpravo =>), jehož prostřednictvím bude mít téma zadané do Informačního systému do začátku 4. semestru svého studia.

Kontaktní osobou pro konzultaci výběru tématu diplomové práce a školitele je dr. Iva Mikulová. 

Studující dvou oborů se do konce 3. semestru rozhodnou, na kterém ze svých oborů budou psát diplomovou práci a na kterém práci oborovou. Postup volby tématu a přihlášení je u obou prací shodný.

Odevzdání bakalářské práce

Diplomová práce se odevzdává pouze elektronicky za den odevzdání se považuje termín vložení práce do archivu zřízeného v ISu.

Termíny odevzdání práce jsou: 30. duben pro červnový termín státních zkoušek, 30. červen pro zářijový termín státních zkoušek a 30. listopad pro lednový termín státních zkoušek. Stejné termíny platí i pro oborové práce.

Rozsah

Bakalářská diplomová práce

Rozsah: alespoň 40 normostran (tj. 70 tis. znaků), včetně poznámkového aparátu a bibliografie; přílohy se do rozsahu nepočítají.

Bakalářská oborová práce

Rozsah: přibližně 15 normostran (tj. 27 tis. znaků), včetně poznámkového aparátu a bibliografie; přílohy se do rozsahu nepočítají.

Termíny a forma odevzdání bakalářských diplomových a oborových prací

30. listopad – pokud jde studující ke státní zkoušce v lednu
30. duben – pokud jde studující ke státní zkoušce v červnu
30. červen – pokud jde studující ke státní zkoušce v září

V jarním semestru 2021 se z důvodu pandemie termíny odevzdání posouvají následovně:

30. květen – pokud jde studující ke státní zkoušce v červnu
15. červenec – pokud jde studující ke státní zkoušce v září

Diplomová práce se odevzdává pouze elektronicky –⁠ za den odevzdání se považuje termín vložení práce do archivu zřízeného v ISu.

Formální náležitosti odborných prací

Všechny odborné práce vypracovávané během studia musí splňovat níže uvedené formální požadavky, zejména dodržování citační normy.

Práce s hrubými chybami nebo překlepy nebudou přijímány k obhajobě!

Citační norma

Bibliografické citace v práci musí mít jednotnou podobu, student si zvolí jednu z variant stanovených v normě ISO 690.

Návod na citování podle normy ISO 690 naleznete také zde.

Vnější úprava práce

Řídí se šablonou práce.

Existuje mnoho různých příruček obsahující rady pro psaní odborného textu, z knih doporučujeme:
Umberto Eco: Jak napsat diplomovou práci
Jadwiga Šanderová: Jak číst a psát odborný text ve společnských vědách: několik zásad pro začátečníky
Akademická příručka

 

Státní závěrečná zkouška

Zkouška má tři části - jednu písemnou a dvě ústní:
1) První, písemná část prověřuje znalosti z oblasti teorie a dějin divadla v rozsahu učiva bakalářského stupně studia. Její součástí je rovněž posouzení úrovně psaného projevu v souladu s pravidly gramatiky a stylistiky českého (popř. slovenského) jazyka dle aktuální normy. Doba trvání zkoušky je nejvíce 120 minut.

K ústním částem zkoušky student přistupuje, pokud úspěšně absolvoval písemnou část.

2) Druhou částí zkoušky je ústní obhajoba bakalářské práce, absolvuje-li student program v režimu maior nebo kompletus. Student v pěti až deseti-minutové prezentaci (ppt-prezentace není vyžadována) představí svoji bakalářskou práci, vedoucí a oponent práce přečtou posudky. Student reaguje na připomínky zahrnuté v posudcích, případně odpovídá na doplňující otázky obsažené v posudcích nebo vznesené členy komise při následující rozpravě.

3) Třetí částí zkoušky je ústní analytická část. Prověřuje schopnosti odborně rozebrat losem vybraný artefakt v kulturně historickém kontextu jeho vzniku či další existence. Analyzovaný artefakt bude vybrán ze souboru dokumentů, které reprezentují stěžejní události z oblasti teorie a dějin divadla nebo události z oblasti kultury, jež nesou prvky divadelnosti. Tato část zkoušky si klade za cíl prověřit schopnosti studenta/ky formulovat a přesně vyjadřovat myšlenky a schopnost aplikovat teoretické znalosti při odborné analýze zadané teatrologické problematiky. Úkolem studenta/ky je o předloženém dokumentu pohovořit kompetentně, erudovaně a co nejvíce komplexně z hlediska teorie a dějin divadla a v širších souvislostech kultury a historie. Komise v průběhu studentova/čina výkladu klade dotazy rozvíjejíci a doplňující analyzovanou problematiku.

Vybraný artefakt je reprezentován např. v některé z těchto forem:
- úryvek dramatického textu;
- fotografie nebo audiovizuální ukázka inscenace či performance;
- fotografie z oblasti scénografie či divadelní architektury;
- fotografie archivního materiálu;
- vizuální nebo audiovizuální ukázka reprezentující jev z oblasti performativity;
- úryvek nebo vybrané stěžejní teze teoretického textu, jenž je v oboru považován za kanonický;
- fotografie významné osobnosti divadla nebo teatrologie;
- fotografie významné události z dějin divadelní kultury;
- fotografie nebo model významného artefaktu.
 

Videozáznam informační přednášky k podobě státní zkoušky – bakalářský stupeň zde. Prezentace z přednášky zde.

Státní závěrečná zkouška bakalářská je vypsaná v ISu jako předmět s příslušným kódem. Student*ka si proto musí nejprve tento předmět zaregistrovat a posléze se přihlásit k termínu Státní závěrečné zkoušky bakalářské jako ke každé jiné zkoušce. Termín ústní části je vypsán pouze jeden. Její přesný harmonogram bývá vypracován teprve ve chvíli, kdy je uzavřeno přihlašování a je znám počet studentů přihlášených ke Státní závěrečné zkoušce bakalářské.
Státní závěrečné zkoušky se zpravidla konají v druhé polovině ledna, v druhé polovině června a v první polovině září.
Hned po konání státní zkoušky si student*ka si v knihovně KDS vyžádá potvrzení, že z ní nemá vypůjčené žádné knihy. Toto potvrzení odevzdá na sekretariátě KDS.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info